fbpx

Kavalíři šli dohladka. Kdo se na konci Movemberu bude pyšnit nejhustším knírem?

By 03/11/2018 Aktuality

Oholit a nechat růst. Prvního listopadu odstartovala měsíční charitativní akce Movember, ve které si muži po celém světě nechávají narůst knír. Kampaň cílí na podporu výzkumu a prevence rakoviny prostaty a varlat. Podpořit boj proti zákeřné nemoci se v letošním roce rozhodli i brněnští Kavalíři. Podle spoluzakladatele klubu Daniela Jochmana chtějí především poukázat na závažnost onemocnění. „Rakovina varlat a prostaty je typickým problémem u mužů a náš klub je z větší části tvořen právě jimi. Věřím, že tímto gestem pomůžeme s propagací její prevence,“ uvedl.

Pravidla Movemberu jsou jednoduchá. Prvního listopadu se muž slavnostně oholí a pak už jen čeká, co mu na tváři za třicet dní vyraší. Nezáleží na tom, kolik z nich bude na konci měsíce připomínat vypěstovaným skvostem Stalina či východoněmecké pornoherce, cílem je získat co nejvíc mužů, kteří se do kampaně aktivně zapojí a rozšíří tak povědomí o tabuizované nemoci. „Ve chvíli, kdy si muž nechá narůst knír, je to pro jeho okolí nezvyklé a lidé se ho pak na něj začínají vyptávat. Stává se tím jakýmsi billboardem, který přispívá k prevenci nemoci,“ vysvětlil za organizátory Movemberu Jiří Hofreitr.

Komu však vousy nerostou, nebo se bojí, že by za opelichanou housenku nad horním rtem sklidil akorát posměšky okolí, může se zapojit i jiným způsobem. Jednou z možností je běh. „Nedostatek pohybu může být jednou z příčin rakoviny prostaty a varlat. Pokud se člověk do akce zapojí tímto způsobem, stane se pro ostatní muže inspirací a může je motivovat k pravidelnému pohybu,“ dodal. Další variantou, jak se aktivně zúčastnit charitativní kampaně je třeba i uspořádání Mo party s přáteli a charitativní sbírkou.

Podle hesla všechno, nebo nic podpoří Kavalíři Movember nejen růstem vousů, ale i odběhanými kilometry a uspořádáním Mo party. Aby však hokejisté ve svém snažení nebyli sami, a protože k odvážným kavalírům patří odedávna i odvážné dámy, zapojí se do kampaně i zástupkyně něžného pohlaví. „Akce se týká mužů, ale to neznamená, že by ji měli propagovat pouze muži. Rozhodně se zapojím do osvěty a také do organizace Mo party, při které si sama vyzkouším, jaké to je chodit po světě s Poirotovskou ozdobou,“ popisuje členka Off-ice týmu Monika Pumprlová. Podle Hofreitra hraje ženský prvek v kampani svou roli. „Mnoho mužů nenavštěvuje pravidelně doktora, o rakovině varlat a prostaty se bojí mluvit a vyšetření se vyhýbají jako čert kříže. V takových případech jsou to pak často ženy, co se o nemoc zajímají a donutí svého muže, partnera, nebo syna jít na prohlídku,“ uzavřel.