fbpx

Dril v posilovně i na hřišti. Kavalíři se připravují na novou sezonu Evropské univerzitní hokejové ligy, ve které by se tentokrát chtěli probojovat až do play-off. Před dvěma týdny začala hráčům první část letní přípravy na suchu. „Na rozdíl od jiných týmů poběží ta naše až do konce letních prázdnin,“ zdůraznil kondiční trenér Štěpán Koukal.

Kavalíři mají za sebou dva týdny letní přípravy. Jak zatím pokračuje?
Kluci teď začínají třetí týden přípravy, a i když je na nějaké zásadní změny ještě brzy, tak pokroky už pozorovat můžeme. Tréninky jsou komplexní. Kluci dostali plány do posilovny, které každých čtrnáct dní měníme. Tam chodí individuálně. Společné tréninky pak máme dvakrát týdně. V tuhle chvíli jedeme takovou obecnou část přípravy zaměřenou na silovou vytrvalost, která je klíčová pro další fáze přípravy. Následující část bude cílit hlavně na maximální sílu a explozivní sílu, tedy na výskoky a práci s  maximálním odporem. Nakonec půjdeme hlavně do rychlosti, abychom byli na první zápas dobře připraveni.

Budete s tréninky v posilovně pokračovat i během sezony?
Ano. Budeme trénovat v posilovně i v tělocvičně. Navázali jsme spolupráci s Univerzitou obrany, poskytla nám sportoviště, která můžeme využívat i během sezony. Takže paráda.

Za co byste hráče zatím pochválil?
Přestože toho kluci mají hodně, chodí na brigády nebo do práce, tak na všech trénincích makají naplno. Zatím se nestalo, že by si stěžovali. Naopak si po cvičení ještě často zajdou třeba do bazénu nebo zahrát fotbálek. Navíc se snaží i jeden druhému pomoct. Pokud někomu určitý cvik nejde, tak mu ostatní poradí a hecují ho, aby to zvládl. Celkově je na nich vidět, že chtějí hrát a chtějí se někam dostat.

Na čem by kavalíři měli ještě zapracovat?
Čeká nás dlouhá cesta, ještě se toho musíme hodně naučit, když chceme jít do play-off. Myslím si ale, že každý z hráčů ví, kde jsou jeho rezervy. S tím vědomím chodí za mnou a já se jim snažím poradit. Týká se to nejen jejich fyzických limitů, ale i třeba těch zdravotních. Například když má někdo problémy s bederní páteří, tak mu navrhuji různé alternativní cviky, při kterých si neublíží.

Je něco, co byste v letní přípravě u Cavaliers Brno, i třeba oproti vyšším soutěžím, vyzdvihl?
Zdůraznil bych především to, že používáme úplně jiný model přípravy, než je tomu v České republice běžné. V jiných klubech bych s tím asi nepochodil. Jedou v zajetých kolejích a na změny se koukají skrz prsty. U kavalírů jsem dostal příležitost odchýlit se od běžných standardů a obměnit model, který tu funguje už dvacet let.

V čem se model od ostatních v České republice liší?
Většinou začíná letní příprava na suchu v květnu a končí v červnu. Pak mají hráči podle jednotlivých klubů dva týdny až měsíc volno, než vyrazí na led. Tahle příprava je specifická v tom, že začíná později, ale jede se až do konce prázdnin. Běžně jí používají například ve Spojených státech amerických.

Právě jste úspěšně ukončil studium magisterského programu Kondiční trenér. Co jste se tam naučil a jak vám to pomohlo?
Na škole jsme absolvovali několik praxí. Tím, že program není zaměřený na lední hokej, jsme měli možnost vybrat si z různých sportů. Já zvolil například atletiku, což je takový základ pro všechny sporty, a vzpírání. Vzpěračské cviky se během let hodně zpopularizovaly a zařazují se do přípravy hokejistů. Byla to pro mě velká zkušenost.

Ve sportu je důležitá nejen fyzická příprava, ale i ta mentální. Učili jste se na fakultě i nějaké základy psychologie?
V oboru tělesné výchovy jsme měli pár předmětů zabývajících se sportovní psychologií. Domnívám se však, že by se na tom dalo ještě zapracovat. Především u dětí a psychicky nestabilních hráčů je mentální příprava důležitá. Dřív tomu bylo tak, že jeden trenér zastával několik rolí najednou. Ale hokej pokročil. Myslím si, že hlavně ve větších klubech v regionech by měli působit odborníci, aby hráči věděli, že připravit se dá nejen fyzicky, ale i mentálně.

Je používání sportovní psychologie důležité a používáte ho na každodenní bázi?
Určitě. Na fakultě jsme měli přednášku od trenéra a psychologa Mariana Jelínka. Potom jsem si přečetl i pár jeho knížek a zhlédl videa o jeho seminářích na internetu. Snažil jsem se si z nich něco vzít a aplikovat to i u kavalírů. Teď už například vím, že nejlepší způsob, jak s hráčem komunikovat, je stoupnout si před něj a říct mu to z očí do očí. Kdybych v tu chvíli stál za ním, tak by to nebylo ani zdaleka tak efektivní. Takže ano, sportovní psychologii se snažím využívat, pokud mám tu možnost.

Foto: archiv Štěpána Koukala