fbpx

Minulý týden se v Polsku a na Slovensku uskutečnil první ročník světového poháru univerzitního hokeje (World Cup of College Hockey). Prestižního turnaje se zúčastnily evropská (EUHL), americká (ACHA) a ruská (SHL) soutěž. Své zastoupení na dosavadním vrcholu sezony měli i Cavaliers Brno. Pozvánka do reprezentace EUHL totiž neminula dvaadvacetiletého obránce Dominika Cívku, jenž si do Brna přivezl bronzovou medaili. O jeho dojmech z turnaje se rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Dominiku, jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděl o nominaci na světový pohár?
Ze začátku jsem moc nevěděl, jak to vlastně celé bude, a myslel jsem, že nás z Brna pojede víc. Pak jsem zjistil, že nominovali mě, z čeho jsem měl upřímnou radost, protože se vybírá cca ze třinácti mančaftů z  celé republiky a jde o mezinárodní akci, takže jsem byl rád, že si mě vybrali.

Probíhala nějaká příprava týmu EUHL na tento turnaj?
Bohužel ne, všechno přišlo narychlo, navíc to bylo hned po svátcích, takže se to nestihlo úplně vyřešit. Na ledě jsme se potkali 1. ledna, což je asi každému jasné, že to po silvestrovské noci nebyl úplně nejefektivnější trénink (smích). Na druhý den jsme už hráli zápas s americkou ligou, takže jsme se na ledě znali asi tak hodinu a půl. To sehrání pak bylo těžší a Američané i Rusové měli v tomto velkou výhodu, protože měli výběrové zápasy už tři týdny před samotným turnajem a bylo to na jejich hře vidět.

Jak se vám vlastě hrálo se spoluhráči, kteří jsou na ledě obvykle v pozici soupeřů?
Musím říct, že jsem byl příjemně překvapený z party, která z našeho výběru vzešla. Myslím, že jsme si všichni sedli, nebyly tam žádné neshody nebo problémy, takže si z turnaje odnáším i nové kontakty a kamarády.

A jak na vás působili soupeři z Ameriky a Ruska?
Po svých zkušenostech z Ameriky vím, jaký hokej se tam hraje, takže můžu říct, že tento výběr určitě nebyl z těch nejvyšších univerzitních soutěží.  Když jsem šel na univerzitní hokej v Americe, tak to byla úplně jiná liga, rychlost a hra byla srovnatelná s naší extraligou. Každopádně herní styl Rusů a Američanů se dost liší a já osobně se přikláním spíše k tomu americkému, který je kontaktní, což je pro mě jako pro velkého obránce lepší. Američané hráli spíše silovější, jednodušší hokej, nahazování puků a dojíždění beků. Museli jsme rychle rozehrávat a celkově to bylo silovější. Rusové zase hráli víc do kombinace, což bylo pro nás náročnější kvůli slabší sehranosti, a projevilo se to na výsledku. Celkově to ale na mě působilo tak, že Američani už byli dost fyzicky unavení, než že by svojí hrou na Rusy neměli.

Jaká byla vůbec atmosféra celého turnaje?
Celý turnaj hodnotím velice pozitivně, organizačně bylo všechno zařízené a nachystané, v podstatě jsme se nemuseli o nic starat. Na zápasy přišlo taky docela dost diváků, myslím, že něco před 500 lidí. Takže to byl určitě povedený turnaj.

Po turnaji jste se vrátil zpátky do Brna. Prozradíte, jaký obor v moravské metropoli studujete?
Studuji na Masarykově univerzitě rozhodčího hokeje ve druhém ročníku, ale trochu s tím bojuji. Na obor jsem šel proto, že jsem se napodruhé nedostal na sportovní management, a protože jsem se zranil u přijímaček, nabídli mi tento obor jako takovou kompenzaci. Jelikož se mi nechtělo ztrácet čas čekáním na další přijímačky, tak jsem to vzal, ale zrovna můj vysněný obor to není.

Vzpomenete si, jak jste se dostal do týmu Cavaliers Brno?
Když jsem se dostal na vysokou, začal jsem se zajímat o možnost hrát univerzitní hokej. Dozvěděl jsem se nejdříve o týmu Masarykovy univerzity, kam se mi ale moc nechtělo kvůli neshodám s pár lidmi, se kterými jsem předtím již hrál. Od nich jsem pak dostal doporučení, že v Brně vzniká taky druhý tým a kontakt na Daniela Jochmana, kterému jsem se hned ozval, ať se mnou počítá.

A jak hodnotíte dosavadní průběh sezony?
Je to začátek něčeho nového, myslím si, že i samotná liga je ještě v takových začátcích. Start pro kavalíry nebyl úplně lehký, hodně věcí se muselo řešit docela narychlo a pořád je na čem pracovat. Určitě je potřeba vydržet ten rozběh a udržet tým, protože dobrý základ tam je. Někdy mě ale mrzí, že ne všichni hráči jsou úplně zapálení, respektive mají laxnější přístup, což si myslím, že je potřeba změnit. Myslím si však, že příští sezona bude o dost lepší.

Čím se povzbuzujete před zápasem? Máte nějaký rituál?
Nejsem fanoušek nějakých rituálů, pro mě je důležité, abych měl klid, nebyl jsem vystresovaný a měl čas na přípravu. Ale třeba by se dala označit jako rituál moje sprcha, kterou si dávám vždy v šatně předtím, než se obleču do dresu, čímž se tělo trochu zahřeje a připraví.

Čemu se věnujete ve volném čase?
Hodně jezdím na kole, jezdil jsem i závodně soutěže kolem Brna. Celkově jsem pro jakýkoliv sport, ať už je to tenis nebo fotbal, který stejně moc neumím (smích). Zkrátka nemám rád vysedávání u počítače nebo televize a raději jdu udělat něco pro sebe.

Výsledky zápasů World Cup of College Hockey 2018:

EUHL – ACHA 5:1 (2. 1. 2018, Krynica, Polsko)
EUHL – SHL 2:4 (3. 1. 2018, Banská Bystrica, Slovensko)
ACHA – SHL 0:7 (4. 1. 2018, Brezno, Slovensko)

Finále: ACHA – SHL 1:6 (5. 1. 2018, Banská Bystrica, Slovensko)

Konečné pořadí:

  1. SHL
  2. ACHA
  3. EUHL