fbpx

Brno – Na ledě v Lužánkách se v pátek 12. ledna střetnou dva brněnští rivalové. V předposledním kole základní části Evropské univerzitní ligy (EUHL) se proti sobě postaví Cavaliers Brno a HC Masarykova univerzita. Medvědi jsou zatím v tabulce pátí, mají o jedenáct bodů více a už ladí formu na play-off. Pokud je Kavalíři chtějí následovat, musí bodovat. „Bude to souboj o každý centimetr ledu, od první do poslední sekundy,“ popisuje svá očekávání zakladatel klubu Cavaliers Brno Daniel Jochman.

Kavalíři mají na stadionu za Lužánkami, který je pro ně domácím prostředím, lepší bilanci vítězných zápasů než venku. Masarykova univerzita oproti tomu hraje lépe na hřištích soupeřů než na domácím ledě.  Z odehraných šesti venkovních zápasů slavili čtyři vítězství. Na brněnském stadionu se pak jejich úspěšnost pohybuje okolo 60%. Místo souboje by tedy statisticky mohlo představovat výhodu pro Kavalíry.

Masarykově univerzitě, která patří mezi favority a drží pátou příčku tabulky, se v posledních několika zápasech dařilo. Ze čtyř duelů vyšli třikrát vítězně. V zápasech proti Olomouci, Trenčínu a Krynici si připsali plný bodový zisk. Nestačili však na slovenský tým Banské Bystrice. Přestože jinak inkasuje Masarykova univerzita v průměru tři góly za zápas, proti UK Praze, která se nachází v čele tabulky, zaznamenala drtivou porážku. Pražský tým jim do brány nasázel hned osm gólů a zápas tak skončil 8:3. Kavalíři svedli při svém zápase s pražskými favority daleko vyrovnanější souboj, který ale nedotáhli do vítězného konce a podlehli s konečným skóre 2:4

Zatímco Medvědi mají postup do play-off už v kapse, Kavalíři o něj stále bojují. Přestože pro ně po svátcích a o zkouškovém období není úplně snadné znovu nasadit stejné tempo, není jejich touha urvat výhru v zápase proti Masaryčce o nic menší. Každý bod je pro ně totiž v současné době důležitý. „Ve chvíli, kdy kluci podají stejný výkon, jaký předvedli proti Plzni, tak si myslím, že soupeře překvapí a odnesou si plný bodový zisk,“ říká trenér Cavaliers Brno Ladislav Šoukal.

Hráči Masarykovy univerzity oproti tomu naběhli po Novém roce na tvrdší tréninkový režim. Třikrát týdně se kluci setkávají na ledě, dvakrát týdně potom zocelují svaly v posilovně.  „Máme měsíc a půl na to, abychom doladili formu. Spíš, než na samotný zápas proti Cavaliers se už totiž připravujeme na play-off,“ vysvětluje kapitán HC Masarykovy univerzity Peter Bustin.

Kavalíři vidí svoji největší sílu v kolektivu. Dokáží se dobře semknout už ve chvíli, kdy jsou v šatně, což se potom odráží i v jejich zápasech. „Přece jen se to píše už v našem mottu. Jsme tu pro to, abychom spojovali. A kde jinde začít, než právě u vlastního tým,“ usmívá se Jochman. Masarykova univerzita oproti tomu zase sází na důsledné dodržování taktiky, která neblaze prospívá psychice druhého týmu. Když potom hráči hrají, jak by si přáli, má jejich soupeř velké problémy při založení útoku, je málo na puku a nedostává se do šancí. To může být často i velmi fyzicky vyčerpávající.

Podle Šoukala čeká diváky v pátek souboj nejen na ledě, ale i na tribuně. Medvědi můžou očekávat fanoušky ze strany druhé největší univerzity v České republice, Cavaliers by zase mohli podpořit studenti ze zbytku vysokých škol v Brně. Vzhledem k tomu, že je podle Kavalírů při zápasech velmi důležitá psychika, bude i složení na tribuně jeden z podstatných elementů pátečního souboje.

Od nadcházejícího zápasu potom hráči Masarykovy univerzity očekávají tvrdý souboj dvou naprosto rozdílných týmů. „Bude to nejen střet dvou brněnských hokejových klubů, ale i střet dvou odlišných stylů hry,“ říká Bustin. Zatímco Cavaliers hrají rychlý, přímočarý a tvrdý hokej, Medvědi zase více sází na techniku a dodržování taktiky. Hrají trochu pomalejší hokej, s více nahrávkami a určitě méně fyzicky.

Jako rozhodující faktor v zápase, pak podle trenéra Masarykovy univerzity Josefa Nováka, bude touha zvítězit. Zatímco Kavalíři nutně potřebují body, aby měli šanci dostat se do play-off, hokejistům Masarykovy univerzity jde zase o co nejlepší pozici před ní. „Bude to doslova bitva. Většina kluků se mezi sebou navzájem zná a nebudou si chtít dát nic zadarmo. Očekávám, že to bude drama až do konce, jak to tak v derby bývá,“ míní Novák.