fbpx

Myšlenka spojení hokeje a studia získává na popularitě. Stojí za to šířit ji dál, říká Daniel Jochman

By 08/08/2018Rozhovory

Před pěti lety vznikla Evropská univerzitní hokejová liga (EUHL). Kavalíry v ní letos čeká jejich historicky druhá sezóna. Jaké jsou vztahy v týmu, jak se klukům daří zvládat hokej při studiu a kde se vidí v budoucnu, prozrazuje v rozhovoru zakladatel a manažer klubu Cavaliers Brno Daniel Jochman.

Kavalíři mají za sebou první sezónu. Jak se utužily vztahy mezi kluky a jaká je mezi nimi chemie?

Vztahy jsou výborné. Klub vznikl před rokem, hodně z kluků spolu už však dříve hrálo. Ti, co se neznali, do kolektivu rychle zapadli. Týmová chemie je pak naší největší devizou. Funguje výborně a je v mužstvu strašně cítit. Dodává nám to sílu a energii pokračovat dál.

Můžete nám něco prozradit o nových posilách?

Do týmu přibylo několik hráčů, například studenti z Univerzity obrany. Hoši nám určitě mají co nabídnout jak po stránce hokejové, tak i osobní. Mají výborné charakterové vlastnosti a přistupují ke svým povinnostem zodpovědně. Měli by do týmu přinést kvalitu, kterou si od nich slibujeme. 

Je pro kavalíry reálné prosadit se i ve vyšších soutěžích?

Ano. V týmu máme jedince, kterým by se to mohlo podařit. Schopným obráncem je například Dominik Cívka, který hrál WSHL ligu v Kanadě. Samozřejmě v Česku a na Slovensku je těžší se cestou EUHL prosadit a začít se hokejem živit.  Dobrým příkladem pro kluky můžou být hráči z Univerzity Karlovy, kteří teď hrají třeba v profesionálních klubech v Norsku nebo Německu.

Mezi kavalíry jsou i lidé, kteří upřednostnili školu před hokejem, přestože měli nabídky z vyšších soutěží. Přesto je pro ně mnohdy těžké zbavit se hokejové nálepky hlupáka. Myslíte si, že EUHL by tento předsudek mohla vymýtit?

Ta nálepka tu je. Netýká se to jen hokeje, ale všech kolektivních sportů. EUHL je soutěž, co by to mohla změnit. Kluci, kteří hrají hokej a při tom navštěvují vysokou školu, rozhodně nedostávají akademické tituly zadarmo. Obránce Radim Nossek studuje architekturu, Libor Dobšák zase fyzioterapii. Oba jsou to obory, které je těžké zvládat i s maximem volného času. Jim se to však daří, navíc se skvělými výsledky, přestože mnohdy kvůli tripům do zahraničí vynechávají některé přednášky a semináře.

Několik kluků má v plánu stát se trenéry. K tomu by jim mohla pomoct nejen vysoká škola a hokej, ale i osobní portfolio. Tvoří si ho kluci a uvědomují si, jak je to pro ně důležité?

Tohle je jedna z věcí, kde je skrytý ještě velký potenciál. V klubu máme kluky, kteří se o to pokouší, zatím se však nejedná o dlouhodobou činnost. Je škoda, že u mnoha z nich nejsou vidět výsledky jejich práce. Do budoucna přemýšlíme o pořádání různých workshopů, kde by se kluci dozvěděli, jak se mají prezentovat třeba na sociálních sítích. Mohlo by to zlepšit image nejen jich, ale i celého univerzitního sportu.

Jak vidíte budoucnost Evropské univerzitní hokejové ligy?

Ještě před pěti lety kluci v Čechách a na Slovensku neměli možnost hrát hokej při studiu. To, co v zahraničí funguje už desítky let, my teprve začínáme budovat. Pokud jde o univerzitní sport a stát, tak tu podpora ještě není taková, jakou bychom si představovali. Cavaliers Brno jsou navíc jediným klubem EUHL, který není financovaný od univerzit. Kvalita soutěže však roste. Do ligy přibývají další kluby. Letos to jsou Black Dogs Budweis a tým z Ostravy. Jedná se už i o vstupu dalšího mužstva. Přestože máme před sebou ještě hodně práce, myšlenka spojení hokeje a studia získává na popularitě a stojí za to šířit ji dál!