Premiérové derby vyhrála Masaryčka, rozhodlo pět minut ve druhé třetině

By 13/01/2018Reportáže

Historicky první Hokejová bitva o Štatl mezi celky Cavaliers Brno a Masarykovou univerzitou skončila vítězstvím medvědů. Ti rozhodli páteční duel v průběhu pěti minut druhé třetiny, kdy odskočili kavalírům na rozdíl už osmi branek a rázně nakročili ke konečné výhře 12.1. Masaryčka bere tři body zaslouženě, Cavaliers se již za rozhodnutého stavu mohli připravovat na další průběh sezony.

HC MASARYK UNIVERSITY – CAVALIERS BRNO 12:1

Branky a nahrávky: 8. Šidák (Vaverka, Bustin), 19. Bustin (Čtvrtníček, Matov), 25. Mi. Maršálek (Florek, Vlašín), 27. Matov (Grman, Urban), 27. Vaverka, 29. Čtvrtníček (Matov, Bustin), 29. Vlašín (Urban, Florek), 35. Matov (Čtvrtníček, Bustin), 42. Florek (Vlašín), 54. Kučera (Florek), 56. Čtvrtníček (Šidák), 60. Čtvrtníček (Nohel) – 37. Štěpánek (Cívka). Rozhodčí: Dědek, Held – Král, Mikoviny. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 35:30. Průběh utkání: 8:0, 8:1, 12:1.

HC Masaryk University: Tichon – Šidák, Kučera, Pernický, Mi. Maršálek, Grman, Polesný, Křesala, Grygera – Matov, Heža, Čtvrtníček, Biolek, Vaverka, Vlašín, Urban, Nohel, Pavel, Bustin, Florek, Přibyl.
Cavaliers Brno: Bartošek – Dobiáš, Varholík, Nossek, Malíř, Ma. Maršálek, Cívka, Salát, Vojáček, Dobšák – Stupka, oubal, Štěpánek, Kozel, Polzer, Dvořák, Gombarčík, Svatuška, Jochman, Pospíšil, Touška.

Historicky první univerzitní brněnské derby mezi celky Masaryčky a Cavaliers začalo aktivně z obou stran. Solidně zaplněné Sportcentrum Lužánky hnalo hráče do vysokého tempa. První branky se přítomní diváci dočkali v čase 7:39, to když na trestné lavici odpykával dvě minuty kavalír Pospíšil. Masaryčka kavalíry svírala v jejich obranném pásmu, ale branku vstřelila z rychlého protiútoku, když se přesnou střelou prezentoval Adam Šidák. Kavalíři se snažili na úvodní gól soupeře zareagovat, ale pozorná defenziva medvědů nepřipouštěla vážnější ohrožení Tichonovy branky.

Masaryčka měla následně další početní výhodu, kterou tentokrát kavalíři ubránili, ale v závěru první třetiny se jejich nedisciplinovanost znovu promítla do výsledku. Vyloučení Polzera potrestal Peter Bustin, když zakončil pohledně sehranou kombinaci a do šaten se poprvé odcházelo za dvoubrankového vedení pro Masarykovu univerzitu.

Kavalíři vstoupili do prostředního dějství plní odhodlání, tvořili si brankové příležitosti a dokonce dostali i domácí tým pod tlak, který korunovali vynucenou početní výhodou. Jenž namísto kontaktní branky se v závěru přesilové hry prosadil opět soupeř, střelou z pravého křídla se prezentoval Michal Maršálek a Bartošek kapituloval potřetí. Tato branka se ukázala býti jako zlomová, neboť naprosto ochromila hru bojujících kavalírů. V čase 26:35 navyšoval už na 4:0 pro Masárnu Patrik Matov. Jen o sedm vteřin později se prosadil Jan Vaverka. To však nebylo vše, během dalších dvou minut kavalíři znovu dvakrát inkasovali, když se postupně trefili Jiří Čtvrtníček a hned po něm Michal Vlašín.

Za stavu 0:7 už bylo s kavalíry opravdu zle. Navíc v čase 34:16 přidal osmou branku Masarykovy univerzity znovu Patrik Matov. Kavalíři se snažili bojovat i za nepříznivého stavu, vynutili si přesilovou hru a v čase 36:40 zaznamenal čestnou trefu Marek Štěpánek, jenž zakončil pohlednou přesilovkovou kombinaci kavalírů. Druhá třetina tak končila za stavu 1:8 v neprospěch kavalírů.

Třetí část začala Masarykova univerzita další trefou v síti Bartošákovy brány, tentokrát se trefil přesně Matěj Florek. Utkání během následujících minut naplňovalo předpoklady derby a na ledě se tvořily potyčky. Kavalíři už se do šancí příliš nedostávali, ale bojovnost hráče v černých dresech rozhodně neopouštěla. Masaryčka však hrála díky velkému náskoku ve velké pohodě a do konce základní hrací doby přidala ještě tři branky, trefil se Jakub Kučera a po dvou trefách zkompletoval hattrick Jiří Čtvrtníček. Kavalírům přidává na cti, že se nevzdali ani za nepříznivého stavu a srdnatě bojovali až do posledních vteřin utkání.

OHLASY TRENÉRŮ:

Ladislav Šoukal (Cavaliers Brno): První třetina skončila 0:2 díky naším třem vyloučením, která soupeř dokázal ve dvou případech potrestat. Měli jsme příležitosti na srovnání, ale bohužel se nám nepodařilo vstřelit branku. Druhá třetina rozhodla utkání po našich individuálních chybách. Od stavu 0:6 už k utkání jako trenér nemám moc co říct. Za takového vysokého stavu už je to o hlavách hráčů, buď to zavřou a branku už nedostanou, a nebo otevřou, jak se stalo v našem případě, a nechali jsme si dát další branky až do stavu 1:12. Musím pogratulovat soupeři, hrál výborně.

Luděk Stehlík (HC Masaryk University): Utkání se mi hodnotí dobře, protože jsme vyhráli. Hrálo se derby a tato utkání vždy bývají nevyzpytatelná. Začátek utkání byl velmi vyrovnaný, myslím si, že kdyby se kavalírům podařilo vstřelit branku, tak se zápas mohl vyvíjet úplně jinak.

Úvodní foto: Tomáš Paulík, HC Masaryk University