Musíme se udržet v herní pohodě, nabádá před nadstavbou Pavel Pospíšil

By 19/01/2018Rozhovory

Jedenáct bodů a desáté místo. Taková je vizitka Cavaliers Brno po základní části soutěže. Nový tým, který na podzim premiérově naskočil do EUHL, má v blížící se nadstavbě stále šanci vybojovat postup mezi nejlepší osmičku. A z tábora kavalírů je cítit velké odhodlání. „Rozhodně jsme soupeřům i sami sobě ukázali, že hokej v nás je a můžeme potrápit kohokoliv,“ říká bojovně útočník Pavel Pospíšil, jenž si v posledním utkání základní části proti Krynici připsal tři důležité asistence.

Máte za svou dvojici těžkých utkání, zatímco v derby proti Masaryčce jste ztratili všechny body, polskou Krynici jste dokázali porazit v prodloužení. Kde vidíte největší rozdíl mezi oběma zápasy?
Z naší strany to bylo rozhodně vyvarování se zbytečných chyb a koncentrace po celou dobu zápasu. Tím jsme se dokázali držet proti Krynici stále ve hře a na dostřel, což nám pomohlo k výhře a zisku bodů. Proti Masaryčce jsme de facto v pěti minutách přišli o celý zápas.

Duelem s Krynicí jste zároveň zakončili základní část EUHL. Jaká z vašeho pohledu byla?
Podle mě utekla strašně rychle. Naskočili jsme do sezony a během chvilky jsme měli za sebou tři zápasy. Pak už si začala většina věcí sedat. Trenéři do nás konečně dostali systém, který chtěli, abychom hráli. Ustálila se sestava, takže vznikl i prostor pro větší sehrání v jednotlivých pětkách. Vytvořila se i výborná parta, což se v dalších zápasech ukázalo jako potřebný faktor pro kolektivní sport. Třeba takový duel s Plzní jsme vyhráli především díky týmovému výkonu.

Kavalíři měli pomalejší rozjezd do sezóny, tým si připsal první body až ve 4. kole na ledě Budapešti. Dá se hovořit o nováčkovské dani?
Určitě to bude mít spojitost, protože začátek sezony byl velice hektický. Když pominu organizační záležitosti a budu se soustředit jen na věci okolo dění na ledě, sešli jsme se chvilku před sezonou. Krom pár výjimek se nikdo spolu moc neznal a na ledě jsme spolu stáli prvně. Pár tréninků, jeden přípravný zápas a už se hrálo první kolo. Bum, druhé kolo, dvakrát 0:5.  Navíc pro všechny to byla nová soutěž, noví soupeři, nikdo nevěděl, jaký hokej se bude hrát a jak na tom s kvalitou budou ostatní mužstva. Ale jak říkám, postupem času si to začalo sedat, zvykli jsme si na soutěž i sami na sebe na ledě a výsledky už pro nás byli příjemnější.

Kde vidíte největší rezervy? Na čem chcete v dalším průběhu sezony zapracovat?
Obrana. A tím teď nemyslím pouze obránce, ale celou naši obrannou hru. Máme strašně moc obdržených branek a nemůžeme spoléhat na to, že útočníci budou mít hokejky celé našlapané střelným prachem a diváci uvidí střelecké hody podobné těm posledním (7:6 po prodloužení). Takže je třeba zapracovat na obranné činnosti a zbytečně nedostávat laciné góly, které nás potom srážejí dolů.

Jak celkově hodnotíte 11 získaných bodů a 10. místo po základní části?
Desáté místo ze třinácti by mi nemělo dělat velkou radost, tu taky nemám, ale je potřeba zmínit i pozitiva. Tabulka kolem nás je velice těsná, takže na play-off nám chybí dva nebo tři body. V průběhu sezony jsme dokázali hokejově potrápit vítěze základní části z Karlovy univerzity, kdy jsme do poslední minuty drželi naději na bodový zisk, i na ledě druhé Banské Bystrice jsme hráli dvě třetiny vyrovnaný duel. Takže rozhodně jsme soupeřům i sami sobě ukázali, že hokej v nás je a můžeme potrápit kohokoliv.

Jak nyní bude vypadat váš program před startem nadstavbové části, která rozhodne o postupu či nepostupu do play-off?
Základní část skončila teprve před třemi dny, takže teď se snažíme narychlo domluvit se soupeři na termínech utkání. Zápasy povalí jeden za druhým, takže je potřeba se udržet v herní pohodě. Na trénincích se budeme stoprocentně zaměřovat na náš herní systém a jeho plnění, protože když tak činíme, bodujeme.

Považujete za výhodu, že své soupeře v nadstavbě již znáte?
Je výhoda, že jsme už s každým hráli, víme, co očekávat, a můžeme se na každého soupeře zaměřit trošku zvlášť. To si určitě vezme na starost trenér Laďa Šoukal a na předzápasových trénincích si projedeme nějaké konkrétní herní situace. Ale ve finále je vždycky nejlepší hrát svůj hokej a donutit přizpůsobit se soupeře. Věřím, že se nám to bude dařit a vybojujeme postup do play-off.